Snack Sense Calculator

Instructions

Fill out the form below for one week, and press 'calculate'.

The Snack Sense Calculator will automatically calculate the price per serving of the snacks you are serving.

Complete this worksheet every few months to see if there are differences in the price of the snacks you serve.

The "Servings Per Container" (row C) is on the Nutrition Facts Label of packaged foods.

For fresh fruits, a medium-sized fruit, or 1/2 cup of cut-up fresh fruit is one serving.

For fresh vegetables, 1 cup of raw leafy veggies (like lettuce), or 1/2 cup of other vegetables is one serving.

EXAMPLE Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
Food/Beverage #1 Whole grain pretzels
Price paid $1.99
Servings per Container 12
Food/Beverage #2
Price paid
Servings per Container
Food/Beverage #3
Price paid
Servings per Container